Pre začiatočníkov s iPhone

Všetko o problémoch a príslušenstve či už pre starší, alebo najnovší model.
Užívateľov profilový obrázok
Gaaspi
Začiatočník
Dátum registrácie: 16. Januára 2019, 23:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gaaspi » 17. Januára 2019, 00:11

Zdravím. Táto téma by mohla byť všeobecne určená pre ľudí čo začínajú s iphonom. Ja som si zaobstaral model 5S keďže som chcel čo najmenší. Má to 16GB úložiska, údajne 10-nu operačný systém, ešte som sa tým nezaoberal len som odložil do skrine. Plánujem ešte do neho kúpiť simkartu lebo bežné číslo mám v klasickom nerozbitnom mobile čo nosím to aj chcem nechať tak a iphone chcem hlavne na zábavu ako hudba a internet hlavne. Ako čítam podporuje už 4G čo je dôležité z toho hľadiska že najlacnejší internet (čo sa mobilov na kredit týka) má swan 4ka a oni nemajú 3G sieť len 4G! Väčšina starších smartfónov z pod ruky podporuje len do 3G a tým pádom neviete používať internet lebo vás to hodí do 2G a skončili ste. Takže tento parameter bol dôležitý. Ajtak sa mi tá 5S zdá byť dosť veľká, bol som zvyknutý na menšie telefóny a pri androidových sú bežné aj menšie. Ak má aj iphone nejaký minimodel (menší ako 5S) tak dajte vedieť.

V tejto téme by som sa spýtal nejaké základné veci k prvému spusteniu iphonu. Chcem si dať tie odtlačky vám to funguje v pohode? Potom aj tam by malo byť niečo podobné ako google play kde si stiahnem messenger, pokec, tapatalk, operu mini a tie bežné veci tiež tam treba zadať nejaký e-mail a hotovo? Baterka vám koľko zvykne vydržať? Kde sa vkladá do toho mini sd karta (tá malá čierna pamäťová) keď budem chcieť rozšíriť ešte pamäť?

Potom hudby vraj treba dať cez ten itunes program že? Nestačí len pretiahnúť myšou MP3 súbory ako pri bežných Nokiách a podobne inák to vôbec neprehrá? Nespozná súbor? Musí byť všetko v tom ACC či jak sa to volá? Inák dizajnovo sa mi lúbi a aj display sa mi zdá taký ostrejší ako u sony ericssonoch, nokiách a tak podobne. Je tam také ža automatický jas? Myslím hento že na androidovom som musel musel stiahnúť zhora to menu a prstom nastavovať jas a že toto by malo mať senzor a podľa intenzity svetla by sťahoval jas. To privítam. Na symbiane sa nedalo ani to. Tam som musel ísť hlboko do menu a furt tak nastavovať.

Dá sa aj na iphone urobiť ROOT alebo niečo také? Napríklad vyhádzať nepotrebné predinštalované veci alebo ich aspoň zakázať?

michal
Hlavný Administrátor
Dátum registrácie: 4. Apríla 2017, 16:37

Re: Pre začiatočníkov s iPhone

Príspevok od užívateľa michal » 18. Januára 2019, 20:07

Ahoj, vitaj na fore!
Vezmem to postupne, snad na nic nezabudnem :)
TouchID, super vec hoci tento telefon ma este prvu generaciu snimaca, uspesnost rozpoznavania je aj tak vyborna. Takze urcite odporucam pouzivat, mas chranene data v telefone a nemusis stale vytukavat kod.

Neviem v akom stave mas baterku, kedze ak som spravne pochopil, kupil si si pouzivany telefon. Kazdopadne myslim si, ze klasika pri dnesnych telefonoch - treba nabijat kazdy vecer.

Google play = App Store, modra ikonka s bielym akoby Ackom

Ziadny iPhone nema slot na pamatovu kartu. K dispozicii su akurat verzie telefonov s roznou kapacitou pamate.

Na pridavanie hudby do telefonu musis pouzit itunes, kde svoje skladby pridas do kniznice, a nasledne zosynchronizujes s iPhonom. Podporuje to v pohode mp3, netreba konvertovat do aac.

iPhone ma snimac, podla ktoreho automaticky nastavuje jas, takze toto riesit nemusis. Hoci niekedy to nefunguje uplne spolahlivo.

Na iPhone si mozes spravit jailbreak, kedysi to bolo viac popularne, (ked iOSu chybalo plno ficur), dnes to uz upada a robi to malokto. Neodporucam, podla mna dnes uz zbytocne.
 MacBook Pro 15" Late 2013  iPad 2017 128GB  iPhone X 256GB  iPhone 8 64GB  watch Series 4 44mm  tv 4K 64GB  AirPods

Gaaspi
Začiatočník
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gaaspi » 19. Januára 2019, 04:28

Ďakujem. Napísal si to skvelo. Všetko som pochopil na prvý raz takže táto téma by fakt mohla byť prvým krokom pre človeka ktorý nikdy nedržal v ruke iphone! :-)

Síce fyzicky z vonka vidím že jediný slot je na simkartu ale radšej som sa spýtal lebo pamäťová karta je štandardom pri hocijakom telefóne ešte aj pri nesmart mobiloch a keďže iphone má vstavanú baterku že nejde sundať kryt zadný tak som dúfal že aj pamäťovka sa tam dáva nejako z vnútra. Ale ja hlavne hudby chcem a 16 GB bude stačiť...

Akurát sa ešte chcem spýtať že iTunes zmení nejako veľkosť súborov? V inej téme už je uvedené že tagy to prenesie len ja som pozeral a celá moja knižnica v PC v MP3 má 12GB takže ak to dám cez iTunes do fonu tak to zaberie podobne veľa miesta aj tam?

michal
Hlavný Administrátor

Príspevok od užívateľa michal » 19. Januára 2019, 10:16

Myslim, ze sa da nastavit, aby ti to konvertovalo do nizsej kvality pri prenose do iPhonu, ale defaultne sa prenasaju skladby v povodnej kvalite. Vies si tam nahrat skladby aj v bezstratovej kvalite alac resp. flac
 MacBook Pro 15" Late 2013  iPad 2017 128GB  iPhone X 256GB  iPhone 8 64GB  watch Series 4 44mm  tv 4K 64GB  AirPods

Gaaspi
Začiatočník
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gaaspi » 19. Januára 2019, 22:05

A ešte som nenašiel kopírovanie kontaktov z telefónu na SIM... Sa mi zdá že to nefunguje obojsmerne ako u bežných mobilov. Zo SIM na fon sa dá ale opačne nie. Googlil som, čítal som že to ide cez rôzne aplikácie ale priamo v mobile tak ako na bežných to nieje k dispozícii? Stačí mi len odpoveď ANO/NIE, nemusíte vysvetľovať nič ďalšieho.

michal
Hlavný Administrátor

Príspevok od užívateľa michal » 20. Januára 2019, 12:57

Nie, z telefonu na SIM to nedostanes. Pochybujem, ze existuju aj nejake aplikacie, ktore by to zvladali.

Gaaspi
Začiatočník
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gaaspi » 20. Januára 2019, 16:44

A ešte jedna maličkosť (postupne sa pýtam ako na to prichádzam) kde je na iphone task manager? Myslím také niečo ako na androide keď pridržím homebutton a tak môžem pozatvárať appky čo som pootváral a vyšiel z nich.

michal
Hlavný Administrátor

Príspevok od užívateľa michal » 20. Januára 2019, 16:57

2x rychle stlacenie home buttonu

Gaaspi
Začiatočník
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gaaspi » 20. Januára 2019, 17:43

Vďaka, funguje... Tak toto by ma veru nenapadlo.

Ešte mi na iphone dosť chýba "cúvanie" teda krok späť čo zvyklo byť vedľa home buttonu. Keď si napríklad dám zväčšiť obrázok alebo niečo neviem ako robiť krok späť. Aj na to je nejaká finta pri iphone?

michal
Hlavný Administrátor

Príspevok od užívateľa michal » 21. Januára 2019, 11:25

Standardne je krok spat ako potiahnutie od laveho okraja displeja smerom k pravemu.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný